Skip to content

“Kaizen”

Herkesin edindigi deneyimler, hayata bakışı, ilgi alanları farklı oluyor, bu yüzden farklı görüşlerin olması çok doğal. Aynı resime bakmış olsak bile, hepimizin farklı şeyleri görmesi gibi. Ne kadar farklı görüş olursa, bu bizim düşünce zenginliğimizi gösterir. Müsade ederseniz, sizlere benim edindigim deneyimlerinden sizlerle kısaca paylaşmak isterim.

Benim gözlemim, Türkiye’de yetişmiş mühendisler olarak en önemli eksiklerimizden bir tanesi kendimizi yazılı olarak yeterince zarif, dilin inceliklerini kullanarak ifade edemememiz. Türkiyede mühendislik eğitimi almış kişilerle, Amerika’da yetişmiş olanlar arasında ki bu fark o kadar büyük ki, aynı konuyu zorluyarak 1-2 sayfa yazayabiliyorsak, Amerikalı 10-20 sayfa anlatabiliyor. Aramızdakı fark ayrıntılardan kaynaklanıyor. “Bugün işe yürüyererek gittim.” ile “Bugün işe ara sokaklardan, gölün kıyısında ki parktan, kuşların cıvıltısını duyarak, otların kokusunu soluyarak yavaş yavaş yürüyererek gittim. Biraz yorulmuştum, birazda geç kalmıştım. Fakat, herşeye değdi, uzun süredir hissetmedigim duyguları hissetmis baharın geldiğinin yeni farkına varmıştım. Bir an baharın benide yenilediğini düşündüm, bundan sonra en az haftada bir gün işe yürüyererek gitmeye karar verdim.” arasındaki fark gibi. Benim fikrim, Türkiye’de üniversitelerde en önemli teknik ders saatini yarıya indirip, yerine Güzel Yazı Yazma dersi konsa yeridir. Amerika’da çalışma hayatında, özel hayatta o kadar olmasada yazdıkları yazıya çok önem veriyorlar. Örneğin, bir Amerikalı arkadaşım email göndermeden önce bazen 3 defa okuyup öyle gönderdiğin söylüyordu. Çünkü yazdığınız yazı sizin kalitenizi gösteriyor görüşü hakim.

Tahmin ediyorum ki, herkes önemli şeylerin ayrıntılarda saklı olduğundan hem fikirirdir. Bu ayrıntıyı her alanda yakalayabilmemiz için, elimizden geldiği kadar hayatımızın her alanında ki ayrıntılara dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Zaten, ne kadar ayrıntıya girebilirsek, hayattanda o kadar zevk alabiliriz. Japonya’daki bir arkadaşım, Japonların sabırla ne kadar ayrıntılara dikkat ettiklerini, başarılarındakı sırrın burda yattığından bahsediyordu. Ziyaretinde getirdiği çikolataların tadının yanında, ambalajlardaki zerafet her zaman sohbet konumuz olmuştur. Herhalde, Japonların sunumda ne kadar ileri oldukları bilmiyeniniz yoktur. Japonların “kaizen”, sürekli geliştirme felsefesi bizimde felsefemiz olmalı.

Nasıl düşündüğümüz yazılarımıza, nasıl yazdığımız düşüncelerimize bir daire içinde birbirini besliyor. Bu düşünce yapısıda, yaptığımız işlerede yansıyor. Bunu kırıp, her zaman daha iyi nasıl yapabiliriz arayışı içinde olmamız gerekiyor, değil mi? Amerikada bir söz var, “Change the way you think, and you are halfway to changing the world.”, Türkçesi düşüncenizi değiştirin, dünyayı değiştirmek için yarı yol kat etmişsiniz demektir.

Yorum Ekleyin

E-Posta adresiniz kesinlikle ne yayınlanayacak nede 3. kişilerle paylaşılacak. Required fields are marked *
*
*