Skip to content

Klavyenizdeki F2 tuşu ne işe yarıyor?

Bileniniz var mı? Herhalde süs olsun diye koymadılar. O kadar sıklıkla kullanmasakta vardır bir foksiyonu değil mi? Peki, F2 tuşunu bundan sonra daha sık kullanmaya ne dersiniz. Mesele, Türkçe yazmaya gayret göstermek. Zaten Türkçe yazıyoruz değil mi? Okuduğumuza göre yazıyoruz da. Yok, yok detaylara dikkat ederek, ‘ı’lar, ‘i’ olmadan ‘ş’ ler, s olmadan. F2 tuşuyla Türkçe yazmak arasındaki alaka ne diyorsaniz, şimdi oraya geliyorum. Sizlere Türkçeleştir! eklentisini yeni versiyonunu tanıtmak istiyorum. Bundan böyle herhangi bir web formunda bir metin alanına yazdığınız içeriği, F2 tuşuna basarak Türkçeleştirebilirsiniz. Örneğin, bir gazetede yorum yazacaksınız, yorum yazdıktan sonra F2 tuşuna basmanız yeterli, veya Google’da kim bu vatandaş diye beni arayacaksınız. Coskun yazdınız, F2 tuşuna basıyorsunuz Coşkun oluyor ve aramayı doğru şekilde yapıyorsunuz. Google’daki beyinleri böylelikle yormamış oluyorsunuz. Birazda bizim beyinler yorulsun değil mi? Tabii birazda sizin yorulmaniz gerekli. Şimdi bilgisayarınızda Firefox yok ise, Firefox inderimeniz, ardındanda Türkçeleştir! eklentisini yüklemeniz gerekli. Daha bitmedi, şimdi bir metin alanına Türkçe bir içerik girin ve F2 tuşuna basın. Hep beraber biraz yorulduk, ama yorulmadanda hiçbir şey olmuyor değil mi? Alışkanlık edene kadar, lütfen F2 tuşuyla ara sıra antreman yapmayı ihmal etmeyelim.

2 Yorum

 1. Türkçe yorumu:

  Müthiş bir eklenti, öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Eklentiyi, “http://www.androidturkiye.net/” sayfasının en altındaki uyarı sayesinde buldum. Şunu demek istiyorum neden turkche kullanmayı alışkanlık edinmiş forumların yöneticileri ile temasa geçip, tanıtımını yapıp, kullanımını arttırmıyorsunuz? İnternet gibi bir nimete sahip olmamızın en büyük dezavantajlarından birisi dilimizin yozlaşması değil mi? Tekrar teşekkür ederim ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Saygılarımla.

  Pazar, Aralık 13, 2009 at 00:21 | Permalink
 2. Türkçe yorumu:

  Bir üstteki yorumuma ek olarak, sadece üyesi olduğum, reklamını yapmadığım, zaten gerek olmayan ve en sevdiğim özelliği olan Türkçe kullanımına son derece özen gösteren akvaryum.com sitesi bu konuda bence öncü olacaktır.

  Tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  Pazar, Aralık 13, 2009 at 00:24 | Permalink

Yorum Ekleyin

E-Posta adresiniz kesinlikle ne yayınlanayacak nede 3. kişilerle paylaşılacak. Required fields are marked *
*
*